Internetový průvodce romantickým Toskánskem
Florencie

Městem se zřejmě největším počtem kulturních památek v celé Itálii je Florencie. Ta se nachází ve stejnojmenné provincii a je toskánskou metropolí. Kulturní dědictví je zde opravdu bohaté a až třetinu italských kulturních pokladů najdeme právě zde.
Florencie leží na řece Arno a rozléhá se na 102 kilometrech čtverečných. Má okolo 370 000 tisíc obyvatel a ročně ji navštíví milióny turistů z celého světa. Mnoho se jich sem opakovaně vrací, aby opět zažili místní atmosféru nabitou odkazem dávných umělců a vychutnali příjemné klima zdejších ulic.
Historie
Město Florencie má velmi dlouhou a bohatou historii. Bylo založeno už roku 59 před naším letopočtem, vysloužilými vojáky Julia Caesara. Jeho rychlý rozvoj lze přisuzovat blízkosti významné silnice Via Cassia, která vedla z Říma na sever Itálie. Také spojení s etruskými městy a se Středozemním mořem, přispěly k rozmachu Florencie a jejímu obchodnímu významu.
Od počátku středověku ale začalo celé Toskánsko upadat. Krajina byla pustošena Barbary, do té doby věhlasná a bohatá města pustla a nikdo se o ně nestaral. Až v 80. letech 8. století se začalo blýskat na lepší časy a po roce 1076 se z Florencie opět stává kvetoucí a bohaté město.
V 15. století se začíná ve Florencii dařit múzám a ta se tak stává kolébkou renesance a uměleckým centrem severu Itálie. Žije, tvoří a umírá zde mnoho umělců všech možných odvětví. Z těchto dob se zde zachovalo velké množství kulturních památek, které jsou hlavním lákadlem návštěvníků z celého světa.
Mezi roky 1865 – 1871 byla Florencie hlavním městem Itálie. Poté se sídlo metropole přesunulo do Říma.
Bohužel hrůzy druhé světové války se nevyhnuly ani tomuto krásnému městu a v roce 1944 zde byly ustupující německou armádou zničeny všechny mosty, kromě jednoho. Další katastrofa postihla Florencii v roce 1966. To ji zasáhly ničivé záplavy, ze kterých se dlouho vzpamatovávala.
Památky a umění
Ve Florencii lze navštívit několik desítek různých kostelů, muzeí a jiných významných památek, které se zapsaly do historie města a celé Itálie. Mezi ty nejvýznamnější asi můžeme zařadit radnici Palazzo Vecchio nebo italské národní muzeum zvané Bargello. Za zmínku jistě stojí i muzeum sochaře Danta.
V kostele San Lorenzo zase můžeme navštívit pohřební kaple významné Florentské rodiny Medici. Zajímavou památkou je potom i Spedale degli Innocenti, což byl vůbec první evropský nalezinec. Dalo by se jistě pokračovat výčtem dalších stejně významných děl, ale není nad osobní zkušenost a návštěvu, nejlépe každého z nich.
Zavítat lze i na některé z mnoha operních představení, kterými Florencie doslova žila a stále žije. Obzvlášť v době festivalu Maggio Muzicale, který zde probíhá každoročně už od roku 1928. Ve Florencii se také narodili a tvořili zde někteří významní představitelé italské opery, ať už šlo o dirigenty, skladatele či pěvce.
Také umělců z dalších oborů zde v minulosti působilo velké množství. Například autor slavné Božské komedie Dante Alighiery nebo Giovanni Boccaccio, básník a spisovatel. Věhlasný malíř a vědec Leonardo da Vinci zde také našel své útočiště, stejně jako renesanční sochař Donatello.
Dokonce zde bádal známý astronom Galileo Galilei. V novodobější historii jistě stojí za zmínku jméno módního návrháře Guccia Gucci, který ve Florencii žil a tvořil. Výčet slavných jmen spojených s Florencií je však mnohem delší a tak se nelze divit, že je toto město protkáno kulturními památkami všeho druhu.
Velké pocty se dostalo toskánské metropoli v roce 1982, kdy bylo její historické centrum zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Vzhledem k její historické hodnotě a kráse to byl krok zcela logický a oprávněný, což jistě uzná každý, kdo Florencii navštíví.
Do hlavního města Toskánska zavítají ročně miliony turistů. Mnozí z nich tu nejsou poprvé ani naposledy, protože atmosféra města přitahuje a láká. A pokud navíc trefíte období, kdy je ve městě jeden z mnoha svátků nebo festivalů, tak se i báječně pobavíte a i vy se sem budete rádi vracet.