Dovolená v Toskánsku již od 1050 Kč »

Livorno

Livorno – plachetnice v přístavu

Jeden z největších a nejdůležitějších přístavů v Itálii, metropole stejnojmenné provincie a třetí největší město Toskánska. To vše je Livorno. Na 104 kilometrech čtverečných žije více než 160 000 obyvatel, což znamená 1546 obyvatel na jeden kilometr čtverečný.

Livorno leží na skalnatém pobřeží Tyrhénského moře u ústí řeky Arno. Na rozdíl od většiny toskánských měst v něm nenajdeme tolik historických památek a staveb. Přesto je to město malebné a průmyslem nezničené a jistě stojí za návštěvu.

Historie

Původně rybářská vesnice z 12. století. Ve 13. století bylo vybudováno opevnění, které Livorno chránilo před útoky z vnitrozemí i z moře. Do roku bylo město součástí Pisy, ale ještě ve 14. století bylo prodáno Florenťanům. V 16. století potom nastává rozkvět tohoto místa a to díky vládě roku Medicejů.

V roce 1518 se stává, z příkazu Giulia de Medici, Livorno přístavem. V dalších letech je vybudováno nové zázemí, sklady a kanál Navicelli, který zajišťuje spojení s Pisou.

Za rodu Medicejů dosáhlo město status svobodného přístavu, což zapříčinilo velký příliv přistěhovalců. Na konci 18. století tak žilo v Livornu 80 000 lidí.

V druhé světové válce se z tohoto středověkého klenotu stala fašistická námořní základna. To vedlo k jeho ničivému bombardování. To je důvod, proč zde nebylo zachováno tolik historických památek jako jinde v Toskánsku.

Památky

V Livornu můžeme najít dvě pevnosti. Jedna leží v historickém centru, její název je Fotezza Vecchia a její dominantou je věž Totta Matidla. Tato stavba byla vytvořena roku 1518 Antoniem de Sangallo il Vecchio. Druhou z pevností je Fortezza Nuova. Ta byla vybudována roku 1592 a tyčí se nad Královským kanálem.

Na náměstí Piazza Grande vyniká městská katedrála. Za druhé války byla tato stavba silně poškozena. Naštěstí v roce 1959 proběhla velmi nákladná rekonstrukce a tak se tato jedinečná památka dochovala i budoucím generacím.

Na okraji města zaplesá duše romantika. Nachází se zde čtvrť Venezia Nuova vybudovaná v 16. století. V překladu to znamená Nové Benátky a název není neopodstatněný. Toto místo je, stejně jako jeho slavnější jmenovec, protkáno vodními kanály.

V sedmnáctém století, konkrétně v roce 1620, za vlády Cosima II, byl v Livornu vybudován přístav Porto Mediceo. V jeho blízkosti potom spatříme, pyšnou věž Torre del Fanale.

Náměstí Piazza Micheli s pomníkem Monumento dei Quattro Mori, stojí také za vaše kroky a návštěvu.

Umění

V Livornu se narodila spousta slavných italských umělců a dalších významných osobností. Někteří byli uznáváni pouze v regionálním měřítku, jiní dosáhli celosvětových úspěchů. Můžeme jmenovat alespoň některé:

Carlo Azeglio Ciampi (1920)

Byl desátým italským prezidentem. Narodil se roku 1920 a za druhé světové války odmítl bojovat na straně fašistů. Přidal se proto k odboji. V letech 1993 – 1994 byl italským premiérem a od roku 1999 do roku 2006 prezidentem. V současné době má zajištěno doživotní působení v senátu.

Vittorio Matteo Corcos (1859–1933)

uznávaný italský malíř

Pietro Mascagni (1863 – 1945)

Slavný operní skladatel. Jeho nejznámější operou je Sedlák Kavalír. Jeho další díla jsou sice známá, ale věhlasu tohoto díla už se nepřiblížila.

Pietro Mascagni (1884 – 1920)

Malíř, který i přes svoje letité onemocnění dokázal studovat ve Florencii a Benátkách a později v Paříži vytvořit velká díla. Bohužel jeho nemoc (tuberkulóza) v kombinaci s velkým množství hašiše a alkoholu zapříčily, že zemřel již 35 letech.

Na Livorno při svých toulkách Toskánskem nezapomeňte. I zde se ukrývá velký kus historie, který chce být objeven a poznán.