Internetový průvodce romantickým Toskánskem
Siena

Přímo v srdci Toskánska leží starobylé město Siena. Rozkládá se na mezi údolími řek Arbie a Elsy. I přes svoji současnou, téměř velkoměstskou, velikost a šedesát tisíc obyvatel, si tato provinciální metropole zachovala svůj gotický ráz. Díky jejímu kouzlu sem zavítá mnoho návštěvníků a tak tady panuje čilý turistický ruch.
V Sieně se nachází velké množství cenný historických památek a je i na seznamu světového dědictví UNESCO. Zdejší kulturní dědictví je perfektně zachovalé a to asi i díky tomu, že v minulosti o místo nebyl valný zájem a uniklo tak různým přestavbám a modernizacím. Také skutečnost, že jako jedno z mála významných italských měst unikla bombardování za II. světové války, přispěla k její neporušenosti a kráse.
Historie
Podobně jako další místa v Toskánsku, obývali území dnešní Sieny Etruskové. Ti podlehli vpádu Římanů, pod jejichž vládou ale město nějak zvlášť nevzkvétalo. Teprve až za vlády Lombardů došlo k rozvoji a to využitím strategické polohy na cestě mezi Luccou a Viterbem.
Ve dvanáctém století zde významné bankéřské rodiny rozvíjeli své podnikání a stavěly paláce. Rozvoj pokračoval i ve století následujícím. To byla Siena velmi bohatým městem, obchodujícím s kořením, látkami, voskem, vínem a šafránem. V evropském měřítku byla v tomto období jedním z největších a ekonomicky nejvlivnějších měst.
V roce 1348 však město postihla velká morová rána. Epidemie zahubila dvě třetiny stotisícového obyvatelstva a zavinila celkový úpadek města. Až zavedení železnice v 19. století a příchod studentů na zdejší universitu, zajistily městu nový rozvoj a možnost ukázat světu, že má co nabídnout.
Památky a umění
Významné náměstí Piazza del Campo, které má tvar půlměsíce či mušle je turisticky velmi atraktivní. Po jeho obvodu lze spatři šestnáct paláců, které byly přestavěny ve 14. století. Je zde také Fonte Gaia, fontána radosti, která spolu se sklonem náměstí ovlivňuje zásobování města vodou.
Po obvodu tohoto náměstí vede trasa dostihu, který je zde pořádán každý rok. Závodí mezi sebou jednotlivé městské čtvrtě. Vítězové mohou potom uspořádat velkolepý večírek na území poražených. Jistě velmi zajímavá a atraktivní podívaná.
Radnice Pallazo Pubblico je cihlový palác, kterému dominuje středověké cimbuří. Výzdoba místností, pocházející ze 14. století je velkolepá, stejně jako cyklus cenných světských fresek. V paláci Palazzo Piccolomini lze zase najít městské účetní knihy ze třináctého století. Za zmínku také stojí, že je postaven, jako jediný v Sieně, ve florentském renesančním stylu.
V dalším z paláců, Palazzo del Capitano del Popolo, sídlí fakulty místní university. Konkrétně fakulta věd, ekonomiky a bankovnictví. Milovníci výtvarného umění si přijdou na své v národní obrazové galerii Palazzo Buonsignori, kde jsou vystavena díla sientské historie.
Často navštěvovanou a obdivovanou dominantou náměstí Piazza del Duomo je gotický dóm jehož interiér byl za 180 let vyzdoben více než čtyřiceti umělci. Lze tady spatřit biblické výjevy a další zajímavá díla.
V Sieně se nachází také mnoho kostelů. Některé z nich jsou opravdu hodné prohlídky a jejich historie jistě zaujme každého návštěvníka. Tak například Chiesa di San Domenico. V tomto kostele jsou k vidění výjevy z života svaté Kateřiny Sienské. Zdejší kaple potom ukrývá její mumifikované ostatky.
Ve výčtu zajímavých a cenných historických klenotů by se dalo dlouho pokračovat. Nicméně nic nevynahradí osobní zkušenost. Siena je místo, které přímo vybízí k návštěvě a důkladnému prozkoumání. Času zde stráveného nebude jistě nikdo litovat.